Як прочистити каналізаційні труби від жиру
27/07/2023
Жирові відкладення на трубах – досить часта причина засмічення. І ця проблема може бути не тільки в кухонній раковині, а й у відводах унітазів, адже все залежить від того, як експлуатується каналізація. Не варто недооцінювати жир, адже він не просто осідає на стінках, але й з часом твердіє, кальцинується, утворюючи тверде та важке для прочищення засмічення.
Чисткою складних жирових пробок займається компанія Монтаж Тех Сервіс, вони за допомогою обладнання вимивають жировий шар, що затвердів, а також сміття з труб. Але якщо викликати приватні компанії ви не плануєте, а хочеться впоратися власними силами, вам буде корисно знати, як прочистити каналізаційні труби від жиру.
У цій статті розберемо способи чищення в домашніх умовах, які профілактичні заходи варто вжити і як правильно використовувати каналізацію, щоб вона менше засмічувалась.
Зміст:
- Як виглядає жирове засмічення й чим воно страшне
- Чому труби забиваються жиром
- Які є методи прочищення труб
- Домашні засоби у боротьбі із засміченням
- Термічний спосіб
- Покупна хімія
- Вантуз та сантехнічний трос
- Профілактика виникнення жирових засмічень
- Гідродинамічна прочистка – радикальний метод
Як виглядає жирове засмічення й чим воно страшне
Жирові пробки найчастіше виходять на кухні, у процесі експлуатації. Потрібно розуміти, що цей тип засмічення є накопичувальним, він не з’являється раптово за один день. З кожним миттям посуду або зливанням жиру в каналізацію, на стінках труб утворюється липкий шар нальоту, на який з часом налипають нові шари. Пробка потовщується не тільки завдяки жиру, що зібрався, а й прилиплого дрібного сміття, яке має тривалий термін розкладання.
Таким чином формується явище під назвою жирберг (від слова жир і айсберг) – це по суті застигла маса в каналізації, яка частково або повністю перекриває вільний потік води, зменшуючи діаметр труби.
Дізнатися, що труби забилися, можна за такими ознаками:
- Значне уповільнення стоку води у раковині.
- Зі зливного отвору неприємно пахне.
Жирберг буває складно прочистити, якщо він формувався довгий час та встиг затвердіти. У запущених ситуаціях він може ставати твердим, як бетон. З’являється цей вид пробки, як правило, у зонах застою води або повільної течії, а також у вихорах. Також у підвищеній зоні ризику старі чавунні труби, які мають шорсткість – у всі дрібні западинки залягають жирові частинки та засмічення утворюються значно швидше.
Чому труби забиваються жиром
Основна причина утворення жирбергів – це зливання жиру в каналізацію або миття жирного посуду. Набагато гірше, якщо виливається великий об’єм рідини, наприклад залишки олії з фритюрниці. Тоді поверхня труб забруднюється значно швидше.
У другому випадку варто сказати, що більшість посуду може бути жирним, якщо в раціоні сім’ї страви готуються на основі олії. Погіршує ситуацію миття посуду в прохолодній або холодній воді, а також використання мийного засобу низької якості.
Які є методи прочищення труб
Якщо вас турбують постійні засмічення на кухні, то краще скоріше дізнатися, як прочистити каналізаційні труби від жиру. Зробити це можна за допомогою кількох способів, перевірених часом, які врятували не одну каналізацію:
- Народні засоби.
- Термічна промивка.
- Чищення труб покупною хімією.
- Механічна чистка вантузом чи сантехнічним тросом.
- Гідродинамічний метод.
Кожен із цих способів застосовується в різних ситуаціях, залежно від типу та складності засмічення. Найрадикальніший і ефективніший – гідродинамічний спосіб, але він вимагає виклику додому фахівців, оскільки ті мають все потрібне обладнання для чищення.
Домашні засоби у боротьбі із засміченням
Народні методи чищення труб не раз рятували домовласників ще багато років тому. Це своєрідна «перша допомога» для труб, коли немає інших варіантів, а в магазин бігти немає можливості. Для цього методу потрібні інгредієнти, які є у кожного, адже це базові продукти – оцет та харчова сода. При змішуванні вони створюють хімічну реакцію, оскільки сода – це луг, а оцет – кислота, тобто швидко нагріваються й виділяють вуглекислий газ.
Цей метод може прочищати бруд та різні органічні сполуки. Він допомагає усувати невеликі жирові пробки, але не є 100% гарантією чищення пробок. Якщо не ви не отримали бажаного результату за допомогою домашніх засобів, то варто спробувати щось інше.
Процес чищення народним способом покроково виглядає так:
- Приготуйте інгредієнти, вам знадобиться пів пачки харчової соди, пів пляшки оцту столового 9%, а також три літри кип’ятку.
- У зливний отвір спочатку додають соду, потім оцет.
- Почнеться хімічна реакція й потрібно закрити чимось злив (ганчіркою або пробкою).
- Зачекайте півтори-дві години.
- Відкрийте злив та залийте туди крутий окріп з чайника, промиваючи таким чином трубу від залишків бруду.
Як бачите, народний метод дуже простий у використанні, а також абсолютно безпечний – він не нашкодить здоров’ю людини, навколишньому середовищу або матеріалу поверхні труб. Домашня хімія – найкращий варіант для сім’ї з дітьми, яка проживає в будинку чи квартирі.
Термічний спосіб
Найпростіший і водночас не завжди ефективний спосіб чищення каналізації від засмічення – промивання окропом. Його краще використовувати у парі з іншими методами чищення: народними, хімічними чи навіть механічними. Таким чином, вам вдасться закріпити результат – змити залишки бруду, а також розчинити шар жиру, під напором води та впливом високої температури.
Сам по собі цей метод можна використовувати, як профілактику, кілька разів на місяць робити таке просте промивання. Але підходить він лише для чавунних чи металевих труб. Річ у тім, що окріп погано впливає на ПВХ-конструкції – він їх деформує, у самих пластикових трубах можуть виникати тріщини.
Замінити окріп можна на гарячу воду, але тоді знадобиться значно більший об’єм. Для цього просто увімкніть гарячу воду з крана на повну потужність й нехай вона тече хвилин 10-15, промиває труби.
Покупна хімія
Усі хімічні препарати діють за принципом розчинення чи розм’якшення засмічення. Тому треба враховувати, що вони можуть впливати лише на органічну пробку. Покупну хімію легко можна знайти в магазині, чимало виробників випускають засоби на основі лугу або кислоти, які ефективно роз’їдають забруднення.
Хімічні препарати випускаються у формі:
- порошку;
- гелю;
- рідини.
Якщо ви впевнені, що засмічення утворилося через скупчення жиру, то варто спочатку спробувати народні методи або термічне промивання. Все ж таки, хімічний метод дуже агресивний, при потраплянні на шкіру він викликає хімічний опік, тому прочищенням можна займатися тільки в рукавичках.
Засіб заливають у злив, залишають на якийсь час і потім промивають великою кількістю води. Деякі виробники препаратів радять залишати їх на всю ніч, але краще так не робити – ви ризикуєте пошкодити пластикові труби. Змішувати різні препарати між собою не можна, адже їх склади можуть нейтралізувати один одного. Перед застосуванням хімічних засобів обов’язково слід ознайомитися з інструкцією.
Вантуз та сантехнічний трос
Коли труби забиваються, можна спробувати механічний метод прочистки: вантуз або сантехнічний трос. Вантуз – дуже простий, дешевий пристрій, який швидко впливає на засмічення гідроударом. Щоб прочистити вантузом каналізацію, потрібно:
- Розмістити вантуз на зливному отворі.
- Наповнити раковину водою так, щоб її рівень був вищим за гумову чашу вантуза.
- Почати виконувати поступальні рухи вгору-вниз, натискаючи на ручку пристрою.
- Робити так доти, поки вода не почне стрімко йти – це ознака того, що пробка пробилася.
Якщо вантуз не допомагає, то варто звернутися до пристосування, яким користуються сантехніки – сантехнічний трос. Цей пристрій очищує засмічення різної складності та природи, але для початку вам потрібно буде демонтувати сифон. При роботі з цим інструментом потрібно дотримуватися акуратності та бути уважним, не поспішати.
Трос занурюють у каналізацію й просувають усередину за допомогою обертання за годинниковою стрілкою. Завдяки гнучкості інструменту, він легко рухається по вигинах та важкодоступних місцях. Коли ви досягаєте пробки, відчувається опір – для перевірки потрібно трохи відтягнути трос назад, штовхнути вперед, і зробити так кілька разів. Щоб пробити засмічення, повільно обертайте трос у протилежний бік до повного усунення перешкоди.
Профілактика виникнення жирових засмічень
Якщо ви хочете підтримувати нормальне функціонування своєї каналізації, варто застосовувати такі профілактичні заходи:
- Встановіть сітку на сифон. Вона збиратиме більшість сміття, що зменшить його потрапляння у трубопровід.
- Не зливайте велику кількість жиру в каналізацію. Його необхідно правильно утилізувати, для цього є спеціальні організації.
- Встановіть жировловлювач під мийкою. Це допоможе збирати жир після миття посуду та мінімізує відкладення на внутрішніх стінках труб.
- Промивайте труби гарячою водою або окропом. Таким чином можна розчиняти відкладення на стінках трубопроводу.
- Хоч би раз на місяць робіть профілактичні чищення. Виберіть будь-який спосіб з описаних вище й періодично прочищайте каналізацію – так вона буде менше забиватися.
Гідродинамічна прочистка – радикальний метод
Гідродинамічний спосіб заслужено є найефективнішим у прочистці каналізації. Його суттєвий мінус тільки в тому, що виконується він лише професіоналами, які мають необхідну дорогу техніку. Зате таким чином ви можете позбутися пробок будь-якого типу та складності.
Гідродинамічна машина через шланг із насадкою подає потужні струмені води під високим тиском. Таким чином, внутрішня поверхня труб очищається максимально якісно від усіх забруднень, у тому числі від жиру.
Приватна компанія Монтаж Тех Сервіс пропонує послугу гідродинамічного чищення каналізації у Києві. Ви можете викликати наших спеціалістів додому й вони швидко допоможуть усунути вашу проблему.
Якщо бажаєте замовити послугу, можете залишити заявку, і ми з радістю з Вами зв’яжемось!