Як очистити теплообмінник газового котла
31/08/2024
Теплообмінник газового котла дозволяє переносити на воду, що підводиться, необхідну кількість тепла з газових продуктів згоряння. Він постійно використовується для нагрівання води, а в зимовий час його навантаження збільшується для підтримки теплоти в будинку. Усередині з часом збиратиметься шар накипу, який заважає нормальному охолодженню агрегату. Відсутність своєчасного обслуговування небезпечна, оскільки може згоріти циркуляційна помпа.
Чисткою техніки краще займатися професіоналам – правильна процедура промивання допоможе продовжити термін служби та покращити продуктивність. Майстри з компанії «МонтажТехСервіс» надають цю послугу й роблять все якісно, тому можна їм довіритися. Буває, що можливостей для виклику фахівців немає, тому доводиться справлятися самостійно. Існує кілька дієвих методів, перевірених на практиці.
У цій статті розберемо, як очистити теплообмінник газового котла, що потрібно робити для профілактики та обслуговування в домашніх умовах.
Зміст:
- Для чого потрібні регулярні чистки теплообмінника
- Періодичність обслуговування та виявлення несправностей газового котла
- Варіанти прочищення
- Механічний спосіб
- Хімічний метод
- Гідродинамічна промивка
- Профілактичні заходи для чистоти котла
- Підсумки
Для чого потрібні регулярні чистки теплообмінника
Забруднення всередині теплообмінника порушують природний процес постійної циркуляції рідини, заважають нормальному нагріванню температури. Особливо небезпечний вид відкладень, що приносить безліч проблем – це накип.
Коли вода рухається спеціальними протоками, до їх стінок міцно прикріплюються утворення накипу, які так просто не змити потоком рідини. Вони виникають за будь-якого рівня жорсткості води, накладаються шарами один на одного й ростуть, причому відбувається це досить швидко.
Розберімо, що може статися, якщо не проводити регулярне чищення теплообмінника газового котла від накипу та забруднень:
- Зменшення тепла від металевих елементів конструкції. Це може призвести до розривів не тільки злютованих, а й цілісних частин техніки.
- Проходження рідини по протоках ускладнюється, оскільки вони звужуються в міру засмічення накипом. Тому починає інтенсивніше працювати помпа, що досить шкідливо для продуктивності агрегату та знижує його термін служби.
- Збільшення витрат палива. Відбувається це через пористу поверхню стінок з шаром накипу та меншою теплопровідністю.
Періодичність обслуговування та виявлення несправностей газового котла
Для того, щоб агрегат довго радував вас безперебійною роботою, потрібно забезпечувати своєчасне обслуговування. Якщо не тягнути з чищенням і робити все вчасно, то ви зможете значно скоротити витрати та обійтись без аварій. Незалежно від якості води та вартості котла, завданням споживача стає розв’язання проблеми з накипом.
Зазвичай частота чисток вказується в інструкції до виробу, але насправді залежить від таких факторів як жорсткість води та умови використання. За правилами необхідно проводити профілактичний огляд техніки хоча б один раз на рік перед опалювальним сезоном.
Виявити несправності у газовому котлі можна за кількома ознаками:
- Збільшення витрати палива.
- Довгий процес нагрівання радіаторів опалення.
- Часте включення циркуляційної помпи.
- Поява дивних звуків та сторонніх шумів.
Варіанти прочищення
Багатьом користувачам доводиться стикатися з такою проблемою, тому багато хто шукає варіанти, як очистити теплообмінник газового котла. Зробити це можна хімічними препаратами, а також механічним та гідродинамічним способом чищення. Перші два можливі для застосування в домашніх умовах, а третій вимагає виклику спеціалістів, які користуються професійним обладнанням.
Для того, щоб зрозуміти, що підійде конкретно у вашому випадку, варто докладніше дізнатися про кожен із цих варіантів, оцінити його переваги та недоліки.
Механічний спосіб
Цей вид чищення застосовується досить рідко, оскільки він є трудомістким, витратним за часом та вимагає акуратності. Робиться вручну за допомогою скребків, щіток або губок з розбором деталей або без нього. Ефективніше буде, якщо частково демонтувати обладнання, адже тоді можна легко дістати до нагрівального елемента.
Якщо не виходить відкрити доступ до жаротрубного теплообмінника, можна просто зняти кришку, пальник та ретельно очистити його від сажі. Для полегшення процесу чищення деталі замочують у розчині мийного засобу.
Хімічний метод
Існує також варіант із застосуванням хімічних препаратів, якщо не хочеться займатися кропітким процесом та контактувати із забрудненнями вручну. Кислотні покупні розчини дозволяють позбутися від накипу, сажі, залізистого та карбонатного осаду.
Як це робиться:
- Купіть спеціальний препарат для промивання теплообмінників газового котла.
- Закачайте його за допомогою бустера всередину.
- Дайте розчину кілька годин, щоб він проганявся протоками та видалив наліт.
- Залийте засіб для нейтралізації або промийте водою установку (залежить від інструкції та складу конкретного препарату).
- За необхідності проведіть очищення від сажі та нагару зовні.
Покупні засоби можуть мати агресивний склад, що може зашкодити здоров’ю або навіть матеріалу агрегату. Для повної безпеки та економії грошей є варіант застосування лимонної кислоти чи оцту, але тоді ви лише знімете тонкий шар нальоту. До того ж для дії та отримання результату домашнім аналогам знадобиться до двох діб часу.
Існує ще спосіб, який потребує застосування соляної кислоти. І хоч вона має непогану ефективність, проте може бути небезпечна для людини та зруйнувати захисний шар установки.
Гідродинамічна промивка
Цей метод виконується майстрами за допомогою дорогого обладнання – гідродинамічної машини. Для нього потрібно викликати спеціалістів приватної компанії, адже чистка має проводитися згідно з усіма правилами та нормами. Вона включає подачу води, що нагнітається від електричної помпи під великим тиском і з додаванням абразивів. Таким чином ефективно чистять усі види забруднень у газовому котлі, при цьому без необхідності розбирати його.
Гідродинамічний метод має такі переваги:
- Потужні струмені води ефективно видаляють наліт навіть у важкодоступних місцях теплообмінника.
- Таке промивання впорається зі складними забрудненнями, що накопичилися в котлі товстим шаром.
- Незалежно від властивостей та складу нальоту тільки гідродинамічна машина здатна дати справді якісний результат.
- Це абсолютно безпечний спосіб чищення, який не вимагає застосування хімічних реактивів і тому не шкодить матеріалу котла, здоров’ю людей та екології.
- Завдяки ідеальній чистоті внутрішніх елементів агрегату ви зможете відновити його продуктивність до заводських параметрів.
Мінусом цього є те, що послуга не всім по кишені. Багато користувачів хочуть заощадити на чищенні теплообмінника, тому навіть не замислюються про співпрацю з професійною службою, що є поширеною помилкою. Краще вже заплатити за гідродинамічне чищення, але отримати котел, що справно працює, максимально чистий всередині та не пошкоджений. Зберігайте свої нерви та час, звертайтесь до нашої компанії «МонтажТехСервіс», де ви зможете отримати якісне обслуговування по приємній ціні.
Профілактичні заходи для чистоти котла
Для того, щоб запобігти появі накипу, існують варіанти додаткових установок для профілактики. Прикладами ефективних технологій є застосування:
- Поліфосфатів;
- Спеціальних мембран для відокремлення забруднень;
- Іонообмінних установок;
- Магнітного перетворювача води.
Всі вони діють по-різному, тому кожен має свої переваги та недоліки.
Завдяки магнітному впливу руйнуються утворення накипу, пом’якшується вода. Іонообмінні установки працюють на іонному рівні: замінюються іони магнію та кальцію на безпечніші сполуки натрію. Поліфосфати коштують відносно дешево, їх засипають у спеціальну місткість, але через зміну хімічного складу води вона стане придатною лише для технічного використання. Найдорожчим профілактичним обладнанням є мембрани, які здатні фільтрувати потік води.
Підсумки
Для того, щоб теплообмінник газового котла вам довго служив та підтримував ефективну продуктивність, важливо вчасно його очищати від забруднень. Метод чищення варто обирати, виходячи із ситуації, знання про тип та складність відкладень усередині. Завдяки регулярним оглядам, якісному обслуговуванню та застосуванню установок для профілактики можна значно зменшити потребу котла в інтенсивному чищенні.
Якщо бажаєте замовити послугу, можете залишити заявку, і ми з радістю з Вами зв’яжемось!