Що потрібно знати про каналізацію у багатоквартирному будинку
09/02/2023
Більшість жителів нашої країни мешкають у панельних будинках із вбудованим типом каналізаційної системи. Час від часу їй потрібно проводити огляд та за потребою ремонт. Якщо це робиться регулярно та систематично, жителі зможуть уникнути неприємного запаху, засмічення труб або затоплення своїх домівок.
Для комфортного життя у квартирі необхідно, щоб системи відведення та подачі води функціонували безперебійно. Це звичайне явище для багатоповерхових будинків, оскільки каналізація – найважливіша система життя сучасної людини. Мешканці зазвичай не надають значення каналізаційній системі, доки з нею не з’являються якісь проблеми. При експлуатації бачимо тільки стояк, який найчастіше зустрічається в туалеті. Там відбувається надходження стоків води від усієї сантехніки. Але каналізаційна система не закінчується на стояку у ванній – вона набагато складніша.
Адекватна експлуатація, профілактика та своєчасний ремонт каналізації забезпечують нормальну роботу без перебоїв та аварійних ситуацій. Ось чому корисно знати, як влаштована каналізація у багатоквартирному будинку. За допомогою статті ви зрозумієте, які компоненти каналізаційної системи є, особливості правильного користування та як працює каналізація панельного будинку загалом.
Зміст
- Як працює каналізаційна система
- З яких компонентів складається система каналізації
- Що потрібно знати про користування каналізацією
Як працює каналізаційна система
Для того, щоб зрозуміти за яким принципом працює каналізація в квартирах, розглянемо просту схему з класичним розташуванням елементів каналізаційної системи.
У кожній квартирі є раковини, унітаз та ванна – вони з’єднуються за допомогою труб із стояком. У розташований вертикально стояк йдуть стічні маси із квартир одного під’їзду – з верхньої до нижньої. Стояки з одного або кількох під’їздів з’єднуються із горизонтальним колектором. Коли каналізаційна система проектується, в першу чергу розраховується нахил колектора, з якого стоки самі стікатимуть у каналізаційний колодязь. Далі вони переміщаються трубами контрольних колодязів, закінчуючи свій шлях у міській каналізації. Тобто каналізаційна система працює за принципом самопливу стічних мас.
З яких компонентів складається система каналізації
Тут розглянемо, з яких компонентів складається система каналізації, розберемося зі значенням та роллю кожного, які проблеми з ним можуть виникнути та як їх вирішувати.
- Гребінка. Це спеціальна труба, яка є у кожній квартирі. Потрібна вона для збору стічних мас із усіх сантехнічних приладів. Гребінка може проходити горизонтально через стіни кількох суміжних кімнат.
- Вертикальний стояк. Це труба, яка збирає та відводить стічні води із квартир одного під’їзду, що розміщені одна над іншою. Для з’єднання з гребінками між поверхами встановлюють трійники чи хрестовини. Зазвичай через кожні три поверхи передбачається установка ревізійного вікна, щоб можна було безперешкодно проводити огляди та чистку труби. Такі ж є на крайніх поверхах і перед лежнівкою у підвалі. У стояків зустрічаються найчастіше 4 проблеми: засмічення, шуми, розгерметизація з’єднань та руйнування елементів стояка. Засув можна прочистити через ревізійне вікно над ним, а шум усувається заміною труб або звукоізоляцією. Розгерметизація вирішується заміною ущільнювача. Також замінити окремі частини можна і під час руйнування елементів стояка.
- Фанова труба. Цей компонент є верхньою частиною вертикального стояка, який веде на покрівлю будівлі і служить вентиляційним виходом. Головна функція фанової труби – це вивід та усунення неприємних запахів каналізації. Основна проблема, з якою вона може зіткнутися, – це порушення вентиляції в зимовий період, коли на внутрішні стінки труби намерзають випари вологи. Багато хто вирішує це гарячою водою, просто заливаючи її зверху, але це не допомагає надовго. Хороше рішення – заздалегідь утеплити фановий стояк зсередини.
- Лежнівка (лежак). Це горизонтальна труба з ухилом у бік випуску на колодязь, яка поєднує стояки одного під’їзду. Знаходиться вона у підвальному приміщенні. Якщо потрібно провести чистку, робиться це через ревізійне вікно або трійники. Ревізії трапляються кожні 8 метрів у вигинах лежака. Запори можна прочистити через ревізійне вікно, що розташоване вище проблемного місця.
- Випускна труба на колодязь. Спеціальна труба з ухилом у бік колодязя, якою стікають стічні маси з лежнівки. У ній також можуть утворюватися засмічення, які можна прочистити каналізаційним дротом.
- Колодязь. Важлива завершальна ланка будь-якої каналізаційної системи. Стінки колодязя – це насправді залізобетонні кільця. Дно колодязя надійно бетонують, щоб стоки не потрапляли у ґрунт. Відведення стоків до центральної каналізації відбувається через поглиблення, що робиться при бетонуванні дна колодязя. Між колодязями можуть виникати пробки, з якими часто допомагає звичайний каналізаційний дріт із гачком на кінці.
Що потрібно знати про користування каналізацією
Норми та правила монтажу каналізації у багатоквартирному будинку мають в собі:
- встановлення труб, що підходять по діаметру;
- витримку розрахункового кута нахилу труб;
- правильне встановлення побутових, санітарних виробів.
Експлуатація каналізації у квартирі має бути лише за призначенням, важливо підтримувати чистоту всіх приладів та вузлів.
Мешканцям багатоквартирних будинків забороняється скидати у каналізацію харчові залишки, сміття, скляні, дерев’яні, хімічні та інші матеріали, які можуть пошкодити та вивести з ладу не лише прилади, а й усю систему каналізації. Якщо виявлено несправності, не можна користуватися системою, доки порушення у роботі не усунено. Також, необхідно вчасно проводити профілактичні огляди елементів каналізаційної системи та ремонтувати їх у разі потреби.
Для якісної перевірки та ремонту всіх компонентів каналізаційної системи звертайтесь до спеціалістів, що знаються на проблемі. Телефонуйте нашим спеціалістам із компанії МонтажТехСервіс, щоб швидко, звучно та ефективно вирішити питання стосовно каналізації.
Якщо бажаєте замовити послугу, можете залишити заявку, і ми з радістю з Вами зв’яжемось!